Nizozemí 2010

Úvodem
Nějakého pražského jarního dne, těžko říct kdy přesně, se na našem smíchovském punk bytě domluvil tenhle punk trip. Tenkrát jsme náš 2+kk obývali já, Richard a Jakub a výlet se tedy rodil převážně v našich hlavách. Jakub, jenž už měl z Holandska pracovní zkušenosti přizval svého dobrého kamaráda Marka žijícího v Londýně a já zkusil pozvat svého dobrého kamaráda Robina. Začátkem dubna jsme měli kompletní 5ti člennou sestavu na 1 auto, Jakubem nastavený hrubý plán s termíny a nezbývalo než vyřešit detaily sejít se a vyrazit. Týden před odjezdem my Robin "exkurzi" do Amsterdamu odřekl, ale to na situaci neměnilo nic.
Den po dni
28.4.2010
Po pracovním dnu se scházíme s Richardem a Jakubem ve 22:00 doma na Andělu, dobalujeme batožinu a se zamknutím opouštíme byt. Já tenkrát disponoval pickupem, Jakub zrezlou malou Hyundai krabičkou a tak jsme nakonec jako dopravní prostředek zvolili Richardův fiat punto. Nevím, jestli jsme si úplně pomohli, ale každopádně před půl jedenáctou, my 3 a třemi batohy zaplněný kufr auta opouštíme Prahu. Ve 24:00, po mírném skluzu, máme sraz s Márou, který před pár dny přilétl do své rodné Plzně.
29.4.2010
Sraz máme na Rokycanské před tescem, kde nakoupíme plný vozík zásob. Hlavně salámy a chlast. Ve 3 v noci, po nákupech a kouřové pauze konečně odjíždíme, teď už totálně narvaným autem, vstříc severozápadní Evropě. Přes bývalí hraniční přechod Rozvadov a přes většinu Německa se za volantem střídáme až do první pauzy s tankováním. Na benzíně za rozednění i snídáme a popíjíme kafe. Ve 13:00, po menších zádrhelech na dálničních sjezdech, přijíždíme do cíle před fotbalový stadion v Amsterdamu. Zaparkujeme na neplaceném stání, posvačíme, převlečeme se a vyrážíme do centra na obhlídku. Město už částečně dýchalo sváteční atmosférou. Zapomněl jsem v úvodu napsat, že oslavy královny tzv. Queens Day, byl hlavní důvod výběru tohoto termínu a hlavní důvod cesty. Po ulicích se pohybovalo hodně lidí z různých koutů světa, připravovali se venkovní stánky s jídlem, pitím a suvenýry a město se celkově začalo vybarvovat do oranžova. Procházku přes náměstí jsme si zpestřili o jízdu na pouťové atrakci s výškou 60metrů. Pohled shora na město byl krásný. O něco méně krásnější bylo pak spuštění klece z té výšky. Přetížení 2G nám zrovna dvakrát dobře neudělalo. No pokračovali jsme dál až k říčnímu kanálu. Všude tolik typické kamenné mostíky a jízdní kola. Večer, když už byla tma, jsme vybrali jeden z místních coffe shopů, kde jsme Heinekenem a brčkem zakončili den. Vrátili jsme se k autu, kde jsme v hodně krutých podmínkách přespali na sedačkách.
30.4.2010
Je pátek. První ze dvou hlavních dní oslav královny Beatrix. Město se přes noc proměnilo a už ráno zjišťujeme, že včerejší "dýchnutí" oslav, byla jen lehká předzvěst tohoto víkendu. Od rána bylo prakticky celé centrum zaplaveno lidmi (prý na tuto událost každoročně přijede až milion turistů - město se prakticky zdvojnásobí) a zaplaveno také oranžovou barvou, elektronickou hudbou a stánky se vším možným. Procházíme se touto "matějskou", která nemá konce. Dojdeme až k Red Light District (ulička červených luceren) v jejímž okolí trávíme celý den i půlku noci. Chvíli posedáváme s pivkem na nábřeží kanálu, chvilku v coffee shopu, chvilku chodíme kolem improvizovaných "ministejdží" s hudbou. Kde kdo tu vytáhl aparaturu ven a stal se na víkend DJ pro milion lidí. Hudba hraje z terasy klasického holandského domu, z loďky na kanále a podobně. Čas v této vřavě plyne rychle. K večeru se stmíváním vyhledáme známý coffee shop Bulldog, kde se občerstvujeme čokomlékem a sortimentem, který je možné legálně koupit jen tady. Čas i prostor po této návštěvě nabývá ještě více unikátních rozměrů. Rozprcháváme se po okolí a každej po svém si vychutnáváme nové zkušenosti. V průběhu noci, kdy přesně po mě nechtějte, se táhneme uličkami zpět ke stadionu. Tady pořád parkujeme a tady se opět asi skládáme do auta k noclehu. Není to zrovna dvakrát příjemné a já tedy zřejmě beru z kufru auta stan a rozkládám ho v parku opodál. Střih.
1.5.2010
Budí mě kvákání kachen asi v 9 ráno. Otevřu oči a zjišťuji 3 překvapivé věci. Za prvé stan není postavenej, leží a já jsem v jeho vchodu hlavou ven a stanem jen jakoby přikrytý. Za druhé uvnitř stanu ještě více zakuklený spí také Richard. Za třetí kachny, co tu kvákají mají jezírko jen 2 metry od stanu a tak se nemůžeme divitm, že v podstatě nocujeme uvnitř jejich "rodiny". Jsou všude kolem nás. Pár jejich dokonce do půl metru od nás a jedna odvážná částečně usazená na stanu. Šoky, ale po včerejšku asi pochopitelné. Zmuchláme stan a odcházíme vzbudit Máru a Jakuba do zafuněného auta. Než se zmátoříme je něco k poledni a odcházíme do blízké kavárny posnídat. V autě nahazujeme nový outfit a odcházíme na včerejší místo činu. Už to opět všude jede naplno. A opět se tak poflakujeme s davem. Někdy odpoledne mi začínají chodit SMS z rodného města. Trochu děsivé textovky od Robinovo rodičů, sestry a také od Janiny (mé dobré kamarádky a Robinovo přítelkyně se kterou se rozchází a schází už pár měsíců). Odpovídám na ně, ale víc s tím nezmůžu. Asi po hodině mi zvoní telefon a volá Robin: "Kde vás najdu? Jsem kousek od Amsterdamu". "Cože?" odpovídám překvapen a diktuju mu polohu našeho auta. Za další hodinu se scházíme na místě a Robin nám osvětluje situaci. No teda. Bereme ho do party a jdeme na párty :-) Večer je atmosféra oslav na nejvyšším stupni. Občas sprchne, ale nikomu z toho mraveniště lidí to moc nevadí. Paří se a kalí se. Opět nakupujeme magické rostlinstvo více druhů a po několika desítkách minut jsme v transu chyceni přílivem energie. Nějak se oddělujeme na dvě části. Já, Robin a Richard procházíme ulicí luceren sem a tam a kde co nám připadne strašně vtipné. Vydržíme tak až do druhé ranní, kdy se vydáváme hledat auto. Různě bloudíme, než ho najdeme a pak usínáme v Robinovo bavoráku.
2.5.2010
Nedělní ráno je jako stvořené k odjezdu z této "velké diskotéky". Jakuba s Márou budíme v autě o kus dál. Vypravují, jak v noci našli hlavní část oslav. Obrovské náměstí s velkým podiem, kde se během noci vystřídala desítka nejlepších DJ's z celého světa. Legrace, celé dny jsme vlastně pařili jinde, než jsme původně chtěli. I tak nám to přišlo jako velká jízda a nelitujeme. Jdeme plac oslav očíhnout a nalézáme už jen prázdné náměstí s napůl sbalenou technikou a odpadky leckde až ke kolenům. Odjíždíme od stadionu a stavíme v uličce o pár kilometrů dál. Robin jde do sexshopu koupit dost zvláštní suvenýr :-) Po půl hodině co se vracíme, zjišťujeme s leknutím, že místo, kde bylo zaparkované naše BMW je prázdné. Krádež nebo odtah? Naštěstí jen odtah a několik hodin trávíme zjišťováním jak situaci řešit. Úspěšně odtahové parkoviště vyhledáme puntem a po zaplacení 200,- eur můžeme pokračovat v cestě oběma auty. Na periferii města se ještě fotíme u nápisu I AM AMSTERDAM a pak už míříme do městečka Nijmegen. Tady bydlí Jakubovo kamarád a kolega z časů, kdy pracoval na lodi na Dunaji. CCA ve 4 odpoledne jsme v Nijmegenu před baráčkem kamarádovo rodiny. Ričrd se nám představí a zve nás dovnitř. Jeho už starší rodiče mají krásně zařízený dům i zahradu. Provedou nás a dávají nám k dispozici lůžka. Náš Richard, Jakub a Mára odcházejí do podkroví a já s Robinem do zahradního dřevěného baráčku. V 6 je servírovaná večeře. Obrovská tabule plná grilovaných steaků a jiného chutného jídla. Paráda. Po večeři Heineken a jsme rádi, že se konečně můžeme vyspat jako lidi.
3.5.2010 
Po snídani a rozloučení usedáme do aut. Já řídím Robinovo auto a Richard s Kubou jedou puntem. Máru doprovázíme na letiště, odkud letí zpět do Londýna. Na dálnici se míjíme a předjíždíme. Zastavujeme na benzín vyplašení policajtama. Oni, ale odbočují taky a staví kousek za námi. naštěstí, ale odchází do vnitř a až odjedou od pumpy z kávou, jdeme si nakoupit už klidnější i my. Nějaké redbully a bagety. Pak už mastíme bez zastávek 7 hodin až do Prahy. Cestou leje a tak se divíme, že posádka s puntem a jeho rozbitými stěrači dorazila jen o hodinu později než my. Přes noc tento hard prodloužený víkend rozdýcháváme a druhý den ráno už všichni spořádaně pracujeme ve svých zaměstnáních. Hell, ale zvládli jsme to.
Závěrem
Zvláštní výlet na zvláštní místo ve zvláštním složení. Asi tak se dá definovat tahle expedice na oslavy holandské královny. Užili jsme si 1 den poznávání města, 2 plné noci párty a jednu čilautové odpoledne s večeří v zemi, jež má své osobité kouzlo a své osobité zákony. Národ Nizozemců jsem si oblíbil a klidně bych to i absolvoval znova. Ríša si je dokonce oblíbil natolik, že už to absolvoval znova již několikrát :-D
Mejše a šonge jonge jonge!
P.s. :  Je úterý 28.4. 2015, když toto dopisuji. Přesně 5 let od našeho odjezdu. Za 2 dny to v Amstru opět vypukne. Jedeme?? No letošní májku strávíme raději poklidně na české půdě :-)
P.s.2 : Víte co znamená Heineken?? čti Hej En Ik Nejme Elke Ker En Nue ( Když my dva jsme spolu, vždycky máme čas otevřít si další)
Fotogalerie prozatím na fb : 

Amsterdam,Nijmegen / Holand – Jaro 2010

Pro pořádek přikládám a zálohuji i některé videa z cest.
Omluvte jejich kvalitu a možná nedostatečnou obsažnost, přeci jen jsem v tomhle směru amatér :-)

Moje videa:

Amsterdam 2010 (sestřih z telefonu) 

Videa inspirativní v cz/en z TV nebo Youtube:

Cestománie - Holandsko, Queens Day 2010 YT - Amsterdam

 


Kontakt

Da Way

Pro různé info, pomoc s organizací cesty nebo zapůjčení map a průvodců jsem k dispozici.

instagram : davidoslav


Anketa

Tak co, je to zajímavé?

Ano (68)
9%

Ne (0)
0%

Nevím, nemám čas číst kdejakou ptákovinu (706)
91%

Celkový počet hlasů: 774


Novinky

16.07.2015 13:48

Nový web !!!

Tyto stránky jsou přesměrovány na dokonalejší a kompletně doplněnou verzi webu na stránce: https://daweb.one/ !! Těch několik desítek hodin práce, myslím stálo za to. Veškeré nové příspěvky a aktualizace se budou odehrávat už jen tam. Na této stránce už se nebude dít nic a po čase bude zrušena definitivně. Tak ať se Vám nový web líbí !

Celý článek

—————

01.06.2015 12:41

YouTube

Při příležitosti tvorby webu před dvěmi měsíci jsem oživil i svůj starý YouTube channel a postupně nahrál pár videí z cest.  Kvalita a obsah je minimálně diskutabilní, ale opět "slouží to především mým vzpomínnkám" . Videa která budou vznikat do budoucnu budou určitě lépe točená i profesinálněji sestříhaná. 2 měsíce YouTube kanálu DaWay :  8- počet videí, 88 - zhlédnutí u nejsledovanějšího videa Sandboarding z Moreton Islandu, 333 - zhlédnutí komplet ! Na YT budu dále nahrávat i jiná videa, které se týkají budované vylepšené verze webu. Konečně se ke mě dostalo i pár videí, které jsem ztratil poruchou harddisku. Těším se, těšte se, těšme se ! :-)

Celý článek

—————

20.05.2015 11:17

100 !

Dnešním dnem web eviduje první oficiální stovku navštívení od přidání počítadla. Další stovku odhaduji na dobu "před počítadlem". Myslím, že je to bez jakékoli podpory stran inzerce či sdílení, docela slušná návštěvnost. Vyšším počtům brání zapůjčená doména a - ruku na srdce - i nevzhlednost současné úpravy webu. Nicméně na lepší úrovni úpravy, vlastní doméně a celkové přehlednosti stránek se již pracuje. Tento web je nyní již zaplněn cestopisy hlavními. Další menší cestopisy i jiné kategorie budou zveřejněny až na webu novém. Momentálně je hotová šablona, nový úvod, nástřel menu a vizualizace. Pracuji na " USA 2016", což bude přípravný podklad pro další cestu. Zbývá doplnit ostatní sekce a přenést web na level 2. Za 2 měsíce to snad stihnu. Díky za návštěvy a reakce !

Celý článek

—————

27.04.2015 14:50

První měsíc webu

30.4. to bude 1 měsíc od vzniku mého webu. Od prvního článku "Austrálie 2015" přibylo i několik jiných cest, videí, fotek atd. Byl mírně upraven obsah a z poloviny prošel korekcí i pravopis. Již moje stránky navštívilo několik desítek lidí, ale přesný počet nejsem schopen mapovat. Přidal jsem tedy počítadlo a jedeme od 0. Eviduji i několik reakcí na vzhled či obsažnost mého webu. Vím, kde má své chyby a hodlám na nich zapracovat. Rád bych přidal poslední 2 větší cestopisy z jižního pobřeží Evropy a Holandska a pár krátkých textů o výletech několikadenních, než se pokusím, hlavně s designem, něco provést. Slibuji (hlavně sobě), že maximálně do 10.8.2015 (tedy mých třicátin) bude web lepší ! Děkuji za návštěvy a za reakce kritické i pochvalné. David

Celý článek

—————

08.04.2015 08:08

Kodex

1) Tento web je tvořen bezúplatně a ve volném čase. Při jeho vzniku se mu snažím věnovat, alespoň hodinu denně. Baví mě to a nemám s tím zatím sebemenší problém. 2) Je psán "tak jak mi zobák narost" a nejspíš s množstvím pravopisných chyb a s absencí slohové úpravy. Případné upozornění, na do očí bijící hrubky nebo návrh korekce slohové skladby a podobně, uvítám na svém emailu. 3) Web slouží jako moje virtuální paměť, záloha informací a obrazového materiálu. V tomto duchu je také tvořen a leckde se na něm setkáte se subjektivním hodnocením či mým osobním postojem. 4) Jakékoliv kopírování obsahu je povoleno. Budu jen rád, pokud z webu někdo načerpá užitečné informace nebo inspiraci. Tak jako já čerpám jinde. 

Celý článek

—————